22Niedziela, 22 grudnia 2024Franciszka, Bożena, Zenon
Dni powszednie: 7:00, 18:00Niedziela: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
ul. Ks. Hm. Mariana Luzara 132-540 Trzebinia
piątek, 9 maja 2008 Liczba wyświetleń: 1912

Rada Parafialna o składce inwestycyjnej

W nawiązaniu do wcześniejszych zapowiedzi przekazanych przez Ks. Proboszcza na zakończenie roku 2007, Rada Parafialna podjęła decyzję o wprowadzeniu w naszej Parafii począwszy od kwietnia bieżącego roku comiesięcznej „składki inwestycyjnej”.
Rada Parafialna o składce inwestycyjnej
Jak informowaliśmy na początku tego roku, planujemy w naszej Parafii w najbliższych latach przeprowadzenie koniecznych inwestycji, aby zadbać o materialną stronę kościoła i jego otoczenia. Cały czas poszukujemy hojnych sponsorów. Podjęliśmy także działania związane z pozyskaniem środków unijnych, choć możliwości w tym zakresie są ograniczone i dotyczą jedynie obiektów zabytkowych. Ks. Proboszcz Marek Hajdyła opracował i złożył początkiem roku cztery wnioski o dofinansowanie renowacji zabytkowych bocznych ołtarzy – dwa do Marszałka Województwa i dwa do Konserwatora Wojewódzkiego. Otrzymaliśmy właśnie zawiadomienie, że przyznano nam środki na renowację dwóch ołtarzy. Przyznane środki pokryją 70% kosztów tych prac, resztę musimy dołożyć sami.
 
W związku z tym i w nawiązaniu do wcześniejszych zapowiedzi przekazanych przez Ks. Proboszcza na zakończenie roku 2007, a uzgodnionych wcześniej z Radą Parafialną, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu w naszej Parafii począwszy od kwietnia bieżącego roku comiesięcznej „składki inwestycyjnej”, wg zasad przedstawionych poniżej:
1/ termin: 3 niedziela każdego miesiąca,
2/ wysokość : nieokreślona (w zależności od możliwości finansowych danej
  rodziny w danym miesiącu). Liczy się każda, nawet najmniejsza ofiara,
3/ częstotliwość: miesięczna. Jeżeli jednak ktoś z parafian nie będzie mógł w danym miesiącu złożyć ofiary, będzie mógł to uczynić w następnym miesiącu za 2 miesiące (poprzedni i obecny)
4/ formy wpłat : do wyboru:
 
- na konto bankowe parafii :
* gotówkowo , za pomocą tradycyjnego bankowego dowodu wpłaty ( wg przedstawionego
   wzoru).
Wyjaśniamy, że Bank Pekao S.A. przedłużył poprzednią decyzję o odstąpieniu od pobierania opłat bankowych od darowizn na rzecz kultu religijnego dla naszej parafii.
Osoby zainteresowane tą formą wpłaty, a posiadające jakiekolwiek trudności w tym zakresie mogą liczyć na pomoc członków Rady Parafialnej. Wystarczy tylko ten fakt zgłosić w
zakrystii u Siostry Teresy.
*bezgotówkowo, przelewając pieniądze ze swego konta bankowego za pośrednictwem internetu – wpłaty te również zwolnione są z opłat bankowych.
*poprzez złożenie w swoim banku tzw. stałego zlecenia przelewu, ze swojego konta bankowego. Jest to łatwy i praktyczny sposób realizacji dyspozycji, dzięki której zainteresowane osoby nie musza w ogóle chodzić do banku (osobista wygoda i oszczędność czasu).
W tym celu niezbędne jest wypełnienie formularza zlecenia stałego z podaniem konta bankowego naszej parafii, tytułu płatności, wysokości kwoty i częstotliwości przelewu. Ten rodzaj płatności ma tę dodatkową zaletę, że jest regularny (miesięczny), co pozwala parafii na planowanie wydatków związanych z najbliższymi projektami inwestycyjnymi. Jest jednak jeden minus - banki pobierają opłaty stosownie do obowiązujących w nich taryf.
Wpłaty dokonane w w/w formach będą imiennie ewidencjonowane przez Radę Parafialną, ponadto dają one możliwość w następnym roku odliczeń podatkowych za rok bieżący.
Niezbędnym jest jednak  określenie w tytule dowodu wpłaty/ przelewu, iż jest to darowizna na cele kultu religijnego (składka inwestycyjna).
 
- na tacę, w podpisanych kopertach – z wyraźnym podaniem  imienia, nazwiska oraz adresu ofiarodawcy, wysokości kwoty i miesiąca którego składka dotyczy (np. Jan i Maria Kowalscy zam. Trzebinia ul. Chrzanowska 12/5- składka inwestycyjna za m-c IV/08 – kwota zł …..)
Prosimy, aby danych tych nie wpisywać na wewnętrznej stronie kopert, gdyż jest to duże utrudnienie przy księgowaniu wpłat.
Wpłaty te będą ewidencjonowane imiennie przez Radę Parafialną, ale one nie dają możliwości odliczeń podatkowych.
- na tacę , bez kopert i żadnego specjalnego oznaczenia – nie będą ewidencjonowane i nie dają możliwości odliczeń podatkowych.
 
5/ rozliczenie pozyskania i wydatkowania środków:
podliczanie wysokości ofiar oraz prowadzenie ewidencji darczyńców, będzie dokonywane regularnie co miesiąc przez zespól  2-3 osób z Rady Parafialnej, natomiast w okresach półrocznych (miesiące: czerwiec i grudzień) Ks. Proboszcz będzie składał szczegółowe sprawozdanie dla Rady Parafialnej i ogólnie ogłaszał parafianom wysokość wpływów i wydatków na inwestycje. Ponadto, każda rodzina – przy okazji kolędy, otrzyma zestawienie ofiar złożonych w minionym roku wraz z podziękowaniem od parafii.
 
6/ przeznaczenie środków:
w bieżącym roku 2008r i w latach następnych, planuje się głównie:
* rozpoczęcie prac konserwatorskich przy dwóch zabytkowych ołtarzach w kościele – wkład własny,
* wybór nowego systemu ogrzewania kościoła, opracowanie dokumentacji i wdrożenie systemu,
* remont schodów do kościoła,
* położenie tynków zewnętrznych w budynku starej „wikarówki”, gdzie obecnie mieszkają Siostry Służebniczki,
 * realizację remontu w budynku Fundacji św. Alberta ( tj. piwnic i sali teatralnej) i ich adaptację. Pomieszczenia te przeznaczone będą między innymi na cele społeczne.
 
Wierzymy i jesteśmy głęboko przekonani, że przedstawiona powyżej propozycja składki inwestycyjnej spotka się ze zrozumieniem i akceptacją naszych parafian. Już teraz z góry dziękujemy za każdą złożoną ofiarę.
 
Równocześnie - odpowiadając na wątpliwości zgłoszone przez niektórych parafian - wyjaśniamy, że z przekazaniem darowizn na cele kultu religijnego nie trzeba czekać do końca roku. Można je przekazywać na konto bankowe parafii przez cały rok kalendarzowy, jednorazowo lub w częściach, w poszczególnych miesiącach, w zależności od zasobności portfela darczyńcy w danym okresie czasu. Jednak ostateczny, ustawowy termin ich przekazania na konto bankowe parafii, upływa z dniem 31 grudnia.
Podobnie jak w roku ubiegłym tak i w roku 2008 - łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn,
nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% rocznego dochodu podatnika.
Darowizny przekazane na cele kultu religijnego, które chcemy odliczyć od dochodu, muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy parafii. Nie wystarczy np. zaświadczenie z parafii.
 
Wszystkim Darczyńcom, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę i przekazali darowizny na rzecz naszego kościoła w 2007 roku, składamy serdeczne Bóg zapłać!
 
       W imieniu Rady Parafialnej
       Krystyna Kałmykowska – Biedermann
       Przewodnicząca