Pielgrzymka Do Turcji

Trzeci dzień. rozpoczynamy przejazdem do Ankary gdzie zwiedzamy mauzoleum Kemala Ataturka, następnie przejazd do Kapadocji.Po drodze postój nad jeziorem słonym Tuz.
W dniu czwartym zwiedzamy Kapadocję. Rozległa kraina przypominająca krajobraz księżycowy. Wydrążone w skałach kościoły, klasztory, domy i podziemne miasta tworzą jedyne takie miejsce na świecie. W jednym z takich kościołów (Grota) z początków pierwszych Chrześcijan uczestniczymy we Mszy św. - rysunki i płaskorzeźby dodają wyobraźni o naszych początkach chrześcijaństwa w I wieku. Późnym wieczorem zwiedzamy podziemne miasto z czasów hetyckich
Dzień piaty to najdalej wysunięte miejsce na południe w naszej pielgrzymce. Tars-miejsce urodzenia św.Pawła. Temperatura wzrosła do 40 st.C. Widać wpływy arabskie: inni ludzie, inna kultura. Syrię mamy tylko 2 godz. drogi. Mszę św. w kościele, który jeszcze niedawno był muzeum a wcześniej magazynem wojskowym. Wraz z nami są chrześcijańscy uchodźcy z Syrii i Iraku, którzy biorą czynny udział w Mszy Św. Następnie studnia, z której ponoć dwa tysiące lat temu czerpał wodę św. Paweł. Obok znajdował się dom jego rodziców. Został jednak zniszczony.
Szósty dzień to Konya.Zwiedzmy muzeum Mevlany i udajemy się Pamukale, aby w siódmym dniu rozpocząć zwidzenie wapiennych tarasow i wodospadów. Na wzgórzu zwiedzamy starożytne miasto Hierapolis, które w starożytności pełniło rolę uzdrowiska III w. n.e. które w okresie Bizancjum zostały zamienione na kościół. Niezatarte wrażenie sprawia teatr rzymski, na 10 tys.ludzi.Jedziemy do Efezu gdzie nawiedzamy Kościół Najświętszej Maryi Panny gdzie mieszkała po powrocie z Egiptu. Domek Matki Boskiej znajduje się na Wzgórzu Słowików. Według tradycji Maryja miała zasnąć w tym miejscu.Msza św. w domu parafialnym obok i następnie zwiedzamy ruiny miasta. Efez – w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej.
Nastepne dwa dni spędzamy w portowym mięście Kusadasi odpoczywając i robiąc zakupy.
Dzień 10 to przejazd do Izmiru a następnie Pergamonu istniejące w latach 283-133 p.n.e. i rządzone przez dynastię Attalidów. Troja jest naszym następnym miejscem gdzie zwiedzmy ruiny starożytnego miasta dalej udajemy sie na przeprawę promową przez Ciesinę Dardanele do części europejskiej.
Za nami Azja Mniejsza a przed nami podroż do Istambulu. W dniu wyjazdu jeszcze wycieczka statkiem po Bosforze i w godzinach popołudniowych jedziemy na lotnisko.
Do domu wróciliśmy w niedzielę 4.10.2015 o godz. 0:30.
Duchowo pielgrzymkę prowadził nasz ks. proboszcz Stanisław Bercal, który nie tylko ubogacał nas odprawiając Msze św., ale także prowadząc wykłady z historii pierwszych chrześcijan podczas długich podróży drogami Tureckimi
Zdjęcia i tekst: Stanisław Kaczmarczyk