28Niedziela, 28 kwietnia 2024Waleria, Ludwik, Paweł
Dni powszednie: 7:00, 18:00Niedziela: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
ul. Ks. Hm. Mariana Luzara 132-540 Trzebinia
czwartek, 9 listopada 2023 Liczba wyświetleń: 430

Spektakl Grupy Misterium pt. "Prace społeczne" 2023

W październiku 2023 r. odbyła się premiera kolejnej sztuki Grupy "Misterium" pt. "Prace społeczne". Autorem scenariusza jest Marcin Kobierski.
Spektakl Grupy Misterium pt.

Ludzkie zwyczajne historie stały się natchnieniem dla reżysera Marcina Kobierskiego, którego przedstawienie "Prace społeczne" w wykonaniu Grupy Misterium mogliśmy przez ostatnie tygodnie oglądać na scenach lokalnego domu kultury. Podczas spektaklu razem z pogubionymi ludźmi, uwikłanymi w różnego rodzaju uzależnienia, relacje i schematy udajemy się do domu pomocy społecznej, by "odpracować" swoją winę, zrealizować wyrok, zrehabilitować się. Ale czy tylko?

Każdy z bohaterów, który trafił do prac społecznych, miał własną historię, indywidualne powody, z których znalazł się w trudnej sytuacji. Spotykamy tam osobę uzależnioną od narkotyków, która mimo ogromnej determinacji jednak upada i wraca do używek. Poznajemy osobę uzależnioną od alkoholu, która w stanie upojenia alkoholowego wjeżdża w przystanek autobusowy. Możemy dostrzec młodego chłopaka, który ze względu na długi decyduje się napaść na bank. Zauważamy również zagorzałego kibica, który w obronie swojej ukochanej drużyny piłkarskiej doprowadza do bójki. 

Wszyscy oni zostają skierowani do prac społecznych. Sześć miesięcy pomocy osobom starszym i schorowanym ma być dla nich nie tylko możliwością powrotu do normalnego życia, ale i karą za popełnione wykroczenia. Nadzoruje ich dyrektorka Domu Pomocy Społecznej, która nastawiona bardzo pokojowo do ludzi wprowadza ich w świat pensjonariuszy. Przedstawia, uczy zwyczajów. Nad skierowanymi jest jeszcze pan kierownik, który ma trzymać dyscyplinę, obserwować efekty resocjalizacji, a przy swoich słownych potyczkach nie tylko zyskuje sympatię osadzonych, co widzów.

Mijają miesiące, a to, co było dla wielu dziwne, niedostępne i wykonywane od niechcenia, staje się ich pasją. Nawiązują się piękne relacje. Zagorzały kibic staje się fanem baletu, młody rozbójnik wspiera starszego mężczyznę i pomaga mu ułożyć relacje z własną córką, a mający problem z alkoholem wnosi w życie jednej z pensjonariuszki radość ze spotkania z kimś, na kogo czekała od wielu lat. Uzależniona od narkotyków podejmuje próby i mimo swojego niepowodzenia decyduje się ponownie spróbować stoczyć walkę ze swoim nałogiem. 

Dla wszystkich tych pogubionych ludzi pobyt w domu pomocy społecznej, który miał być karą i obowiązkiem nałożonym w ramach zasądzonego wyroku, stał się nie tylko nagrodą i przestrzenią swojego rozwoju. Prace społeczne połączyły ludzi, a przy wspólnym przedsięwzięciu pozwoliły jednej z pensjonariuszy spełnić ostatnie marzenie w jej życiu. Przedstawienie baletowe wykonane dla umierającej kobiety było najpiękniejszym potwierdzenia odbycia kary, resocjalizacji i realizacji prac społecznych.

Coś, co było niewdzięczne, stało się pięknym doświadczeniem. Prace społeczne wniosły w życie całej społeczności dużo pokoju i dobra. Niech i widzów nie opuszczają te piękne wartości.

Tekst: Wojciech Hajduk

Zdjęcia: www.foto-tomaszjanik.pl