26Piątek, 26 kwietnia 2024Maria, Marcelina, Marzena

WIELKA SOBOTA 2020

Kulminacja Triduum Paschalnego. Radość mimo wszystko
WIELKA SOBOTA 2020
Bez zwykłego gwaru, śmiechu dzieci, pogawędek na parkingu, bez wizyty we wnętrzu kościoła minęła tegoroczna Wielka Sobota.

Dziś w brewiarzu czytamy: „Wielka cisza spowiła ziemię … Cisza wielka bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła”. To słowa z jednej ze starożytnych homilii na ten dzień. Taka była ta Wielka Sobota. Cicha. A może wracamy do korzeni. A może jest to znak do odczytania. Więcej ciszy, mniej zgiełku. W tym roku Grób Pański skromniejszy niż zwykle. Chyba inaczej być nie mogło. Powaga i dramatyzm chwili każe się skupiać na najważniejszym.

Figura śpiącego Chrystusa otoczona wieńcem budzących się do kwitnienia tulipanów i żonkili. To nam dała polska ziemia. A nad figurą monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Wiele razy okrążyłem dzisiaj nasz kościół, zatrzymując się przy otwartych drzwiach głównych. Rzadko nikt się nie modlił w przedsionku.

Wieczorna liturgia jak zwykle. Pomijając poświęcenie ognia przed kościołem, jak każą tegoroczne zarządzenia liturgiczne, od poświęcenia paschału i jego zapalenia pod chórem wnieśliśmy świecę przed ołtarz. Trzykrotne wezwanie: Światło Chrystusa, spotkało się z echem pustego wnętrza ale i usłyszało odpowiedź nas kapłanów: Bogu niech będą dzięki.

Potem starożytny hymn Exultet i cała liturgia. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wreszcie słowa na które czekaliśmy cały Wielki Post: Alleluja, Chrystus Zmartwychwstał. Wprawdzie kiedyśmy Post zaczynali nikt nie spodziewał się takiego jego zakończenia, to niech na boku zostaną obrzędy, dekoracje, zwyczaje. Sedno naszej wiary, czyli Zmartwychwstanie pozostało nienaruszone, piękne i wymowne, niczym nie przyćmione. Nie pozwólmy na przygnębienie. To wszystko smutne kiedyś się skończy, a radość ze Zmartwychwstania zostanie. Tego sobie życzmy na ten czas.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!